Chrońmy pszczoły

Chrońmy pszczoły | Bee&Company

Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Niestety nie był to koszmarny żart tylko wynik obserwacji i przemyśleń. Jeżeli istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować? Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Taka wyrwa w łańcuchu pokarmowym będzie miała ogromne konsekwencje dla całej przyrody i nawet najlepsza symulacja komputerowa nie jest w stanie tego pokazać.

Środowisko naturalne, w którym pszczoły żyły od tysięcy lat, na przełomie kilkunastu lat uległo ogromnym zmianom, niestety na gorsze. "W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół” – alarmują ekolodzy.

Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania. Szacuje się, że praca tych owadów w Polsce jest warta około 4 mld zł rocznie.

Dlatego zostań przyjacielem pszczół i przestrzegaj kilku zasad, by ratować pszczoły a tym samym naszą egzystencję:

  • nie wypalaj liści i traw
  • zrezygnuj ze starannie pielęgnowanego ogródka, na rzecz chociaż części takiego w którym znajdzie się też trochę tzw. „chwastów” (np. mniszek lekarski, koniczyna) zapewnisz tym samym pszczołom źródło cennego pokarmu
  • przyciągaj pszczoły sadząc gatunki kwiatów, które lubią pszczoły np. aksamitka, lawenda, aster
  • zrezygnuj z pestycydów, a jeśli już musisz opryskuj po zachodzie słońca, kiedy owady już nie latają
  • stwórz domek dla dzikich zapylaczy i zawieś go w pobliżu łąki czy na skraju ogrodu
  • wspieraj lokalnych pszczelarzy, przede wszystkim poprzez kupowanie miodu i pszczelich produktów. Ci ludzie ciężko pracują, aby dbać i pielęgnować swoje pszczoły, a ich wysiłek pomaga zarówno owadom jak i innym ludziom.

My jako Właściciele dużej, profesjonalnej Pasieki w Polsce centralnej, przygotowaliśmy dla Państwa PSZCZELE SAFARI I PSZCZOŁOTERAPIĘ, wszystko po to by pomóc społeczności dowiedzieć się o roli tych owadów, ich dobroczynnej energii i wibracji oraz ochronie różnorodności biologicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl